Kodėl seksas tampa skausmingu ?


Kai kurioms moterims skausmas sekso metu yra labai dažnas. 3 iš 4 moterų JAV teigia, kad jautė skausmą lytinių santykių metu tam tikru savo gyvenimo periodu.

Dispareunija yra mokslinis medicinos terminas skausmingiems lytiniams santykiams. Tai reiškia skausmą, kuris gali būti jaučiamas prieš seksą, jo metu ar po jo.

Skausmas gali atsirasti bet kurioje jūsų lytinių organų srityje. Pavyzdžiui, daugelis šį simptomą turinčių moterų praneša apie pasireiškiantį skausmą:

• vulvoje ir aplink ją
• makšties išorėje
• tarpvietėje, kuri yra minkštųjų audinių sritis tarp makšties ir išangės
• pačioje makštyje

Kai kurios moterys taip pat jaučia skausmą apatinėje nugaros, dubens srityje, gimdoje ar net šlapimo pūslėje. Dėl šio skausmo gali būti sunku mėgautis lytiniais santykiais. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad tai viena iš priežasčių dėl kurios moterys vengia sekso.

Diagnozuoti dispareuniją gydytojams gali būti labai sunku, nes dažnai trukdo paciento  emocinis diskomfortas ir gėda. Daugelis moterų jaučia gėdą pasakyti savo gydytojams, kad vengia sekso, nes jai per daug skauda.

Yra daugybė galimų dispareunijos priežasčių: nuo paprastų infekcijų ar makšties sausumo iki sudėtingesnių, tokių kaip kiaušidžių cistos ar endometriozė. 
Natūralūs gyvenimo įvykiai, tokie kaip gimdymas ar senėjimas, taip pat gali sukelti dispareuniją. Vis dėlto daugelis moterų skausmingą seksą sieja su lytiškai plintančių infekcijų baime ar nesėkmės jausmais.

Jei patyrėte skausmingą seksą, jūs esate ne vienintelė. 

Skausmingo sekso priežastys:

• Kontaktinis dermatitas
Kontaktinis dermatitas yra odos problema, galinti sukelti šlapiavimą ar įtrūkimus vulvos odoje. Tai daro seksą labai skausmingą ir dažnai pasireiškia tada, kai moterys turi alerginių reakcijų į kvepiančius muilus, lubrikantus ar prezervatyvus.

• Endometriozė
Endometriozė atsiranda, kai audinys, kuris paprastai dengia jūsų gimdos vidų, yra kitose jūsų kūno vietose, dažniausiai dubens srityje. Simptomai gali pasireikšti taip, kad atrodo  sunku diagnozuoti būklę. Pavyzdžiui, simptomai gali būti skrandžio sutrikimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, viršutinės kūno dalies skausmas, gausus šlapinimasis ar skausmingas dūrio pojūtis. Šis simptomų rinkinys dažnai klaidingas dėl kitų ligų, tokių kaip apendicitas, dirgliosios žarnos sindromas, psichinės ligos ar kiaušidžių cistos.

• Vulvitas
Ši būklė atsiranda, kai lėtinis vulvos skausmas trunka ilgiau nei tris mėnesius ir nėra susijęs su infekcija ar sveikatos būkle. Paprastai jaučiamas jutimas apibūdinamas kaip deginimas, o jį sukelti galima tiesiog ilgai sėdint.

• Vaginitas
Kai kurios vaginitu sergančios moterys patiria skausmingą uždegimą. Tai dažnai sukelia bakterinė ar mielių infekcija. Gali išsivystyti menopauzės metu arba po odos sudirginimo.

• Vaginizmas
Vaginizmas yra būklė, dėl kurios makšties raumenys ties makšties dalimi skausmingai spazmuoja ir nevalingai įsitempia. Dėl to varpai ar vibratoriui sunku ar net neįmanoma patekti. Ši būklė gali turėti tiek fizinių, tiek emocinių priežasčių. Šios priežastys gali būti hormoniniai pokyčiai, baimė dėl lytinės traumos ar odos ligos. Daugeliui vaginizmu sergančių moterų sunku naudoti tamponus ir atlikti dubens tyrimus.

• Kiaušidžių cistos
Jei moteris turi kiaušidžių cistų, sekso metu jas gali varginti varpa. Šios cistos kartais gali net suplyšti ir ištekėti skysčio pavidalu. Kiaušidžių cistas gali sukelti kita liga, pavyzdžiui, endometriozė, arba jos gali išsivystyti nėštumo metu.

• Dubens organų uždegiminė liga
Ši liga lemia kiaušintakių, kiaušidžių ar gimdos uždegimą ir seksualinį įsiskverbimą daro labai skausmingą. Ši liga dažnai yra didesnės infekcijos sukeltos problemos požymis. Pajutus skausmą vertėtų kreiptis į gydytoją.

Kitos skausmingo sekso priežastys

Yra daugybė kitų priežasčių, dėl kurių gali atsirasti skausmingas seksas, įskaitant:

•makšties sausumas
•didelis nuovargis
•santykių problemos
•neaiškūs  jausmai, kurie gali kilti dėl gėdos, kaltės, baimės ar nerimo
•kasdienis gyvenimo stresas 
•kintantis estrogeno lygis arba atrofija, kurią sukelia perimenopauzė ar menopauzė
•alerginės reakcijos į kvapnius muilus ir kitas kosmetines priemones
•vaistai, kurie veikia lytinį potraukį ar susijaudinimą, pavyzdžiui, tam tikri kontraceptiniai vaistai

Jei patiriate skausmingą seksą, gali būti naudinga pasvarstyti ar nevertėtų įsigyti lubrikantą. Pagalvokite, galbūt neseniai pradėjote naudoti naujus produktus, kurie gali dirginti jūsų odą.

Jei simptomai nepagerėja, svarbu kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali nustatyti, ar turite sveikatos sutrikimų, kuriuos reikia gydyti.

Pasimatydami su gydytoju

Gydytojas gali padėti nustatyti, kas gali sukelti jums skausmą sekso metu. Kalbant su gydytoju, pravartu būti konkrečia ir tiesmuka. Pabandykite pateikti informaciją apie tai, kur tiksliai atsiranda skausmas ir kada jis atsiranda. Pavyzdžiui, ar tai įvyksta prieš, po sekso ar jo metu?

Kai kurioms moterims naudinga vesti dienoraštį, kuriame būtų užfiksuota naujausia jų seksualinė istorija, jausmai ir skausmo lygis. Jei užsirašysite savo simptomus, galite juos susisteminti. Atminkite, kad gydytojas nori išsiaiškinti, kas sukelia skausmą ir padėti jam dingti.

Seksas turėtų būti jūsų malonumo šaltinis, o kai taip neatsitinka, galite nusivilti. Jei sekso metu jaučiate skausmą, nesate tokia vienintelė ir tai nėra jūsų kaltė. Pokalbis su gydytoju gali būti pirmas žingsnis surandant, kas sukelia jūsų skausmą ir galiausiai išgyjant.