Respiratoriai ir veido kaukės! Kuo jie skiriasi, ką pasirinkti?


Šiuo metu viena labiausiai visuomenėje aptarinėjamų temų: virusai, respiratoriai, veido apsauginės kaukės ir t.t. Virusai, pandemijos, tokia kaip COVID19 lemia šį didelį susidomėjimą respiratoriais bei veido kaukėmis ne tik Lietuvoje , bet ir visame Pasaulyje. Ar tai būtų paties siūta veido kaukė, ar tai būtų medicinoje naudojama apsauginė kaukė, ar tai būtų respiratorius FFP2/FFP3/FFP1 klasės viskas duoda teigiamą efektą viruso plitimui Jūsų gyvenamoje teritorijoje bei padeda skirtingais laipsniais neužsikrėsti virusu ir jo neplatinti. Tačiau supraskite , kad bet kokia veido apsauga, kaukė ar respiratoriai Jūsų 100% neapsaugos nuo užsikrėtimu COVID19 ar kitu virusu…

Respiratorius FFP2 pavyzdys

Respiratoriaus ar bet kurios veido apsauginės kaukės dėvėjimas sumažina mikroorganizmų plitimą ir riziką užsikrėsti, tačiau jis neatsiejamas nuo kitų apsaugos priemonių.

Respiratoriaus ar veido kaukės galiojimas ir sertifikatas svarbiausia

Visi specialistai sutinka, jog renkantis respiratorių ar veido medicininę kaukę svarbu atkreipti dėmesį į jo galiojimo laiką ir įsitikinti, kad gaminys turi sertifikatą. Tai labai svarbu, nes rinkoje ypač pandemijos metu padaugėjo nekokybiškų ar su pasibaigusiu vartoti galiojimu respiratorių bei veido medicininių kaukių.

Renkantis respiratorių, visų pirma reikia žiūrėti į jo galiojimo datą. Nuo pagaminimo datos jis galioja 5-erius metus. Dažnai Respiratoriai turi tik pagaminimo datą nurodytą ant pakuotės ar pakuotės viduje. Taigi, geriausia, kad respiratorius ar kaukė būtų pagaminta kuo vėliau.

Su parduodamu respiratoriumi ar medicininėmis kaukėmis turi būti pateikiamas sertifikatas, atitikties deklaracija ir naudojimo instrukcija. Galų gale skelbime turi būti nurodomi visi įmonės kontaktai. Jeigu įmonė turi visus sertifikatus, jeigu ji legali, jai nėra ko slėpti!

Kiek apsaugo respiratoriai, vienkartinė medicininė ar pasiūta kaukė?

Visos veido kaukės neužtikrina 100% apsaugos nuo virusų, taip pat ir COVID19, corona viruso. Tačiau, kaukės dėvėjimas sumažina mikroorganizmų plitimą ir riziką užsikrėsti, tačiau jis neatsiejamas nuo kitų apsaugos priemonių.

Veido kaukė turėtų būti naudojama kartu su kitais antivirusinėmis priemonėmis: teisingu rankų plovimu, fizinio atstumo paisymo (Social distancing) ir veido nelietimu neplautomis ar nedezinfekuotomis rankomis. Taip pat, reikėtų nepamiršti apie atsargų panaudotos kaukės nuėmimą, kuri pati gali būti infekcijos šaltiniu. Tai ypač aktualu kalbant apie vienkartines veido kaukes, kurių visi ekspertai nepataria naudoti keletą dienų iš eilės.. Ypač jei pavyzdžiui Jūs veido kaukę naudojate visą dieną darbe, tai tokią kaukę, po darbo būtina taisiklingai nusiimti ir utilizuoti.

Pagrindinis skirtumas nuo vienkartinių medicininių (medical/surgical) ar paprastų (disposable) veido kaukių ir filtruojančių respiratorių (FFP2/FFP3) yra tas, kad jos atlieka kiek skirtingas funkcijas. Vienkartinės medicinės kaukės sukurtos pirmiausia apsaugoti aplinką nuo jas naudojančio žmogaus kvėpavimo takų išskyrų, iškvepiamo oro ir jame esančių dalelių, o  respiratoriai turi pirminę užduotį saugoti naudotoją nuo aplinkoje esančių dalelių aišku neleidžia toms dalelėms plisti ir aplinkoje jeigu Jūs esate viruso nešiotojas. Respiratorius geriausiai priglunda prie veido, todėl lieka mažiausiai vietų, pro kurias gali prasiskverbti mikroorganizmai.

O kaip dėl savo pasiūtų ar kažkieno pasiūtų namų sąlygomis veido kaukių? Savarankiškai siūtos arba tokios pat pirktos iš kažkur kaukės visų pirma tapsaugo aplinką nuo mūsų iškvepiamo oro. Kuo storesnės medžiagos ir kuo daugiau sluoksnių turi kaukė – tuo ji bus efektyvesnė. Tačiau reikia aiškiai suprasti, kad paprasta siūta kaukė neapsaugo jos naudotojo nuo aplinkoje pasklidusių viruso dalelių.

Ką reiškia žymėjimas FFP1, FFP2 ir FFP3?

FFP1 apsauginės kaukės

Nuo ko apsaugo P1 filtras?

 • Apsaugo nuo žemo dulkių lygio.
 • Apsaugo nuo kietų ir skystų aerozolių
 • OEL: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 4x
 • APF: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 4x.
 • Filtruoja mažiausiai 80 proc. ore esančių dalelių.

Prasiskverbimas į vidų siekia daugiausiai 22 proc.. FFP1 standarto kaukės/respiratoriai dažniausiai naudojamos dirbant dulkėtoje aplinkoje: renovuojant namus ir atliekant įvairius darbus.

FFP2 Repsiratoriai

Nuo ko apsaugo P2 filtras?

 • Apsaugo nuo vidutinio dulkių lygio.
 • Apsaugo nuo kietų ir skystų aerozolių. Didesnė apsauga nei FFP1
 • OEL: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 12x.
 • APF: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 10x.
 • Filtruoja mažiausiai 94 proc. ore esančių dalelių.
 • Prasiskverbimas į vidų siekia daugiausiai 8 proc..

FFP2 standarto respiratoriai yra daugiausiai žmonių perkami Lietuvoje ir kitose valstybėse, dėl jų savybių filtruoti, gerai priglunda ir nėra tokie brangūs. Šiuo metu jie labai plačiai naudojami apsaugai nuo koronaviruso – COVID19. Sargiai.lt – stengiasi pasiūlyti Respiratorius FFP2/KN95 parduoda įmonėms, klinikoms, ligoninėms, savivaldybėms, transporto kompanijoms ir savo paprastiems klientams. Mes parduodame šias prekes su minimalia maržą, pas mus šių FFP2 respriatorių kainą yra viena mažiausių ar mažiausia Lietuvoje, kaina svyruoja šiek tiek dėl gamintojų, logistikos ir t.t. Šiuo metu FFP2 respiratorius pas mus galite įsigyti nuo 1.99 EUR už vienetą ir į šią kainą įskaičiuotas 21% PVM.

https://www.sargiai.lt/korona-viruso-Apsaugos-priemones/Respiratorius-FFP2-KN95-Apsaugine-veido-kauke

FFP3 apsauginės kaukės

Nuo ko apsaugo P3 filtras?

 • Apsaugo nuo didesnio dulkių kiekio.
 • Apsaugo nuo kietų ir skystų aerozolių.
 • Aukštesnio lygio apsauga nei užtikrina FFP1 ir FFP2. Gali būti naudojama dirbant su pavojingais milteliais farmacijos pramonėje. Rekomenduojama, jei kyla abejonių dėl reikalingos apsaugos.
 • OEL: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 50x.
 • APF: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 20x.
 • Gali būti naudojama kaip kaukė nuo asbesto. Dabartinės europietiškos gairės nurodo FFP3 apsauginių kaukių (respiratorių) tinkamumą valdyti virusinėms ir bakterinėms infekcijoms, kai infekcija plinta lašeliniu būdu (kosint, čiaudint ir pan.).
 • Filtruoja mažiausiai 99 proc. ore esančių dalelių.
 • Prasiskverbimas į vidų siekia daugiausiai 2 proc.