Lytiniu keliu plintančios ligos (kitaip vadinamos Lytiškai plintančios infekcijos) – tai infekcijos kuriomis užsikrečiama oralinio, analinio ar vaginalio sekso metu.
Dauguma iš šių infekcijų – pilnai pagydomos ligos, tačiau kai kurių virusų sukelti sutrikimai vis dėl to būna lėtiniai ir nepagydomi. Džiugu bent tai, jog pastarųjų ligų eigą galima kontroliuoti medicinos dėka.
Paprasčiausia šių infekcijų prevencija – laikytis tinkamų higienos normų lytinių santykių metu. Naudojant tinkamas apsaugos priemones ir apskritai švaros, šiomis infekcijomis neužsikrečiama.
Šiame straipsnyje pakalbėsime apie lytinių keliu plintančias ligas ir pagrindinius dalykus kuriuos privalo žinoti kiekvienas žinoti apie jas.
Lytiniu keliu plintančių ligų simptomai
Užsikrėtus tokio tipo infekcija, simptomai gali pasireikšti ne iš karto. Kartais juos pastebėti galima po savaitės, mėnesio, ar tai ilgiau, kartais jie apskritai nepasireiškia.
Pagrindiniai simptomai yra įvardijami šie:
- Skausmas-deginantis jausmas šlapinantis
- Bėrimas lytinių organų srityje
- Išskyros iš šlapimo
- Baltos apnašos burnoje ar lytinio organo srityje
- Išryškėję limfmazgiai kirkšnyse
- Skausmai kapšelyje ar pilvo apačioje
- Kraujo pasirodymas po sekso
Kaip ir minėta, kai kurios lytiniu keliu plintančios ligos, todėl jų diagnozei reikalingi specialūs tyrimai. Jų metu yra paimamas mėginys iš varpos, makšties, burnos, išeinamosios angos ar gimdos kaklelio.
Tam tikroms ligoms nustatyti būtini net ir kraujo tyrimai – pavyzdžiui, ŽIV ir Sifilio tyrimams visuomet būtinas kraujo paėmimas iš venos.
Svarbu tiek diagnozę, tiek gydymo kursą gali parengti tik gydytojai profesionalai, todėl įtariant tokio tipo infekcijos atsiradimą, būtina nedelsiant kreiptis į juos.
Kalbant apie patį kursą, jį yra privaloma išeiti pilnai kaip nustatyta, net jei ir matote, jog ligos simptomai jau yra dingę. Nebaigus kurso pagal taip kaip priklauso, liga gali atsinaujinti, atsirasti paūmėjimai.
Dar keletas rekomenduojamų dalykų iš gydytojų – vengti lytinių santykių jei susirgote, taip pat nedelsiant informuoti savo partnerį, kadangi užkrėstas bus ir jis. Tik gydantis abiems sėkmingai įveiksite ligą.
Keletas pagrindinių ligų ir jų simptomai
Sifilis – tai viena dažniausių ligų kuria žmonės užsikrečia lytinių santykių metu. Ši liga yra lėtinė, turinti keletą pasireiškimo formų. Pagrindinis užsikrėtimo šaltinis – sergantis sifiliu asmuo. Tikimybė užsikrėsti nuo sergančio partnerio yra lygi 1:3. Ši liga dar yra pavojinga ir tuo, jog sifiliu serganti motina gali užkrėsti savo vaisių nėštumo metu, nuo 12-os jo savaitės.
Svarbu pabrėžti, jog sifilis – pagydoma liga, tačiau būtina gydymo procesą pradėti kuo anksčiau. Priklausomai nuo ligos formos gydymas gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Po gydymo būtina atvkyti pas gydytoją apžiūrai ir gydymo sėkmingo įvertinimui.
Gonorėja – pagrindinis šios ligos šaltinis – gonorėja sergantis žmogus. Užsikrečiama lytiniais santykiais su užkrėstuoju. Neretai infekcijos šaltiniu tampa moterys sergančios besimptome šios ligos forma. Rizika susirgti vyrams apie 20%, t.y. Suserga kas penktas su sergančia moterimi santykiavęs vyras.
Nors moterys labiau rizikuoja susirgti šia liga, vyrai patiria daugiau tiesioginių jos simptomų. Verta pabrėžti, jog vaisiui perduoti ligą čia taip pat yra nemaža rizika. Motina gali perduoti ją gimdymo metu.
ŽIV – tai lėtinė imuninės sistemos liga kuriai būdingas progresyvus imuninės sistemos silpnėjimas. Ši liga yra itin pavojinga, jos negydant sergantįjį ištinka mirtis.
Pagrindinis užkretimo šaltinis – ŽIV sergantis žmogus.
Pagrindiniai ŽIV požymiai:
- Karščiavimas;
- limfmazgių padidėjimas;
- gerklės skausmas;
- bėrimai
- raumenų, sąnarių skausmas;
- viduriavimas;
- galvos skausmas;
- pykinimas, vėmimas.
Atsiradus pirminiams simptomams būtina pradėti gydymą nedelsiant, norint išvengti visiško organizmo išsekimo ir rimtesnių ŽIV viruso pasėkmių. Tinkamu gydymu galima palaikyti paciento sveikatą ir minimalizuoti viruso veiklą.
Dėl ilgo negydymo ir itin nusipusios imuninės sistemos gali išsivystyti pavojingiausia ŽIV forma, t.y. Imuniteto nepakankamum sindromas, kitaip žinomas kaip AIDS.
Nors pastaraisiais metais jau atsiranda vis daugiau žinių apie išgydymo atvejus, kol kas medikamentų AIDS sindromui gydyti nėra ir jis beveik visada reiškia paciento mirtį.
Herpesas/Herpis
Ši liga dar kitaip yra vadinama pūsleline. Ja yra užsikrečiama lytinių santykių arba gleivinių kontakto metų (pvz.: per lūpas). Herpeso virusas, patekęs į organizmą jame išlieka visą gyvenimą, tačiau simptomai ne visada yra jaučiami.
Dažniausiai infekcija pasireiškia iš karto po užsikrėtimo, o maždaug po 2 savaičių laikotarpio herpio požymiai išnyksta. Simptomai vėl pasireiškia jei žmogaus imuninė sistema nusilpsta
Pagrindiniai herpio simptomai:
- Rausvos gleivinės, genitalijų oda.
- Smulkios pūslelės kurios niežti, kelia skausmą.
- Jaučiamas skausmas šlapinantis ar šlapintis sunku.
- Raumenų skausmas, temperatūra.
Medikamentų pagalba galima sėkmingai sumažinti šios ligos požymių gausumą ir trukmę bei tikimybę ligai atsinaujinti. Kaip ir minėta, šio viruso pilnai panaikinti negalima, tačiau tinkamas gydymas gali kaip reikianti sumažinti ligos stiprumą.
Verta pabrėžti, jog herpis nėsčiosioms yra itin pavojinga infekcija. Pastebėjus šios ligos bėrimus lytiniuose takuose, neštumas užbaigiamas cezario pjūvio operacija.
Lytinių kelių plintančių ligų profilaktika
Geriausia lytinių infekcijų profilaktika – susilaikymas nuo lytinių santykių arba tinkamų saugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas vaginalio, oralinio ar analinio sekso metu.
Jei pastebite kokios nors minėtos ligos simptomus, venkite lytinių santykių, informuokite savo partnerį ir nedelsiant kreipkitės į gydytojus.
Net ir prasisirgus kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui sifiliu ar gonorėja, rizika susirgti iš naujo išlieka, todėl geriausiai kreiptis į medikus ir, žinoma, būti atsargiems lytiniame gyvenime.